Sanitariuszka w akcji.


Witajcie serdecznie. Ostatnio jak wiecie mam taki koncept na opisywanie zasłużonych kobiet dla Naszego państwa. Nie zmieniając żadnego kierunku myślenia jak i pisania kontynuuję tematykę. Kolejną postacią jaką opisuje pochodzi z Torunia. Chyba to miasto wydaje samych wyjątkowych ludzi. Nie przedłużając zapraszam do lektury.  Dziś postanawiam Wam przytoczyć życiorys Barbary Otwinowskiej. Urodziła się 1924 roku, a zmarła 15 stycznia 2018 roku w Warszawie. Do wybuchu wojny uczyła się, Jej spokój zachwiał wybuch wojny przez to gimnazjum we Lwowie musiała skończyć u sióstr Nazaretanek w w Warszawie. Wojna nie przeszkodziła jednak w realizacji edukacyjnych planów. Kolejnym stopniem nauki było szkoła zawodowa II stopnia. 


W 1943 roku wstąpiła w szeregi Armii Krajowej przyjmując pseudonim "Witek Błękitny".  Jednym z jej zadań w organizacji było prowadzenie sklepiku przy ul. Zielnej z artykułami piśmiennymi i kosmetyczno-mydlarskimi. Po prostu była to skrytka konspiracyjna. Następnie przeszła szkolenie sanitarne. W późniejszym czasie przydało jej się to przy powstaniu Warszawskim, gdzie za zadanie był sanitarką oraz łączniczka. Była również członkiem grupy ratunkowej dla osób uwięzionych w zbombardowanym domu. Następnie pełniła jako sanitariuszka służbę w kawiarni przed wojennej w którym było dowództwo wojskowe jak i cywilne powstania. Nie bała się ryzykować swoje życie, kiedy chodziło o sprawę państwowoą. Wiosną 1945 r. powróciła do Warszawy i od kwietnia 1945 r. do stycznia 1946 r. pracowała jako urzędniczka w Starostwie Grodzkim Śródmiejsko-Warszawskim. Jesienią 1945 r. rozpoczęła studia romanistyczne i polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim.


W 1947 pomagając Stanisławowi kuzynowi pseudonim "August" jako łacznikowi z rotmistrzem Witoldem Pileckim została aresztowana oraz skazana na więźenie pod zarzutem pomocy Witoldowi Pileckiemu oraz jego pomocnikom. Zarzut: przechowywanie dokumentacji zbieranych przez Pileckiego. W 1948 roku została skazana, a w 1950 roku została zwolniona. Rok później poddała się rozwojowi naukowemu rozpoczynając pracę w instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Początkowo zlecono jej pracę przy gromadzeniu materiałów do bibliografii zawartości literackiej czasopism. Później tylko zaczeła spinać się po szczeblach zawodowych. Po uprzednim zdaniu specjalistycznego egzaminu rozpoczęła pracę na etacie starszego dokumentalisty dyplomowanego. Uzyskała stopień doktorski w IBL PAN. Była to utorowana droga do zdobywania  docenta, a potem profesora nadzwyczajnego. Jak wiecie to najwyższe stopień naukowy. W czasie pracy w instytucie okazało się, że w 1992 roku sąd w warszawie unieważnił wyrok uzasadniając, że działa na rzecz Niepodległości Państwa. 

O jej aktywności w działalności naukowej i społecznej świadczy uczestnictwo w wielu krajowych i międzynarodowych instytucjach i stowarzyszeniach, m.in.: International History for the History of Rhetoric w Zurychu (od 1988), Accademia Adamo Mickiewicz w Bolonii (od 1989), Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego (od 1990), Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (od 1992), Towarzystwa im. Stanisława ze Skarbimierza (od 1993).


Od 1992 r. była redaktorem naczelnym biuletynu Środowiska Fordonianek Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego zatytułowanego „Nike”. W 1996 r. była autorką wystawy w Muzeum Niepodległości w Warszawie pt. „Więźniowie polityczni w PRL w latach 1944–1956”. Pełniła funkcję Kanclerza Orderu „Polonia Mater Nostra Est” nadawanym w kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja osobom najbardziej zasłużonym dla narodu polskiego.

W 1995 r. została uhonorowana nagrodą im. Jana Górskiego przyznawaną przez Towarzystwo Miłośników Historii, a w 2005 r. Tytułem Kustosz Pamięci Narodowej  nadawaną przez Instytut Pamięci Narodowej za wybitny wkład w upamiętnianie historii narodu polskiego w latach 1939–1989. Odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2007), Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami (za udział w powstaniu warszawskim), medalem za Warszawę 1939–1945 (1964), Krzyżem Armii Krajowej (Londyn, 1985), Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1987), Krzyżem Więźnia Politycznego 1939–1989 (1996), Medalem Wojska (dwukrotnie).  

Odznaczenia:
Uhonorowana Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami – za udział w Powstaniu Warszawskim 
Krzyżem AK
 Dwukrotnie Medalem Wojska oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Tak na koniec zapraszam do komentowania. Do następnego wpisu, cześć.  

Jarek.

84 komentarze:

  1. Wybitna postać, cieszę się że ktoś jeszcze opisuje tak ogromne zasługi tak skromnych ludzi:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może zacznie ktoś oprócz mnie pisać tą tematykę.

      Usuń
  2. Przyznaję się: nie słyszałam nic o tej kobiecie, ale cieszę się, że jest ktoś taki jak Ty, kto pokazuje i opisuje takie osoby! One zasługują na o wiele więcej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Całe życie jak to mówią człowiek uczy się.

      Usuń
    2. A co prawda to prawda, ja ciągle coś nowego się dowiaduje - każdego dnia

      Usuń
  3. Słyszałam kiedyś o tej pani. Cieszę się, że są osoby które nie zapominają o takich paniach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O widzę nie tylko ja interesuje się takimi ciekawostkami oraz osobami.

      Usuń
  4. Wspaniała kobieta. Skoro pochodziła z Torunia, to dość niedaleko ode mnie :) lubię czytać takie wpisy, mam nadzieję że pojawi się ich jeszcze więcej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pojawi się jeszcze, coś wymyślę by nie przerywać wspaniałą serię tematyczną.

      Usuń
  5. Zainteresował mnie ten wpis bo mimo że jestem związana z Toruniem nie znałam tej kobiety. A szkoda bo takim osobom należy się chwała i ogromny szacunek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niby małe małe miasto a czegoś nowego dowiadujesz się, całe życuie uczymy się.

      Usuń
  6. Cudownie, że opisujesz tak ważne postacie na swoim blogu :)
    Mój blog

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo się cieszę, że piszesz na ten temat Jacku. Warto pamiętać:)

    OdpowiedzUsuń
  8. I to człowiek naszych czasów. Nie dawno zmarła. Osobistość wspaniała. Dziękuję za opis i wspomnienia kolejnej bardzo wartościowej-historycznej osoby.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma za co, dla mnie to przyjemność opisywanie takich postaci.

      Usuń
  9. Dosyć świeży post tzn niespełna miesiąc po śmierci. Bardzo dobrze, że opisujesz te historie i życie osób, które tak wiele zrobiły. Powinny zasługiwać na szerzenie wiedzy a nie odchodzić w zapomnienie.
    Może za niedługo zaskoczysz nas jakimś wywiadem? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerze powiedziawszy to przez przypadek znalazłem tą panią w internecie i sobie namierzam nią co zrobiła i tak znalazła się tu na blogu z oddzielną notką. Może może ale na razie jeszcze nie.

      Usuń
  10. Naprawdę wielka postać, lecz muszę przyznać, że już gdzieś wcześniej słyszałem o tej Pani .
    No nic , lece czytać pozostałe Twoje posty bo bardzo fajnie piszesz.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O to nie tylko ja słyszałem o tej pani. Miłego czytania w takim razie. Pozdrawiam ciepło.

      Usuń
  11. Zawsze wzruszają mnie takie posty...Super napisane!

    www.dosiegajacmarzen.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  12. Ku pamięci.. Bardzo mi się podoba post i jego temat :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Warto wspominać takie osoby żeby historia nasza nie poszła w zapomnienie :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Wielka kobieta! Warto mówić o takich osobach głośno! www.oliv-an.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  15. Nigdy o niej nie słyszałam, a naprawdę tak dużo zrobiła. Super, że napisałeś takiego posta!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O proszę chociaż po śmierci masz okazję jak wszyscy tutaj.

      Usuń
  16. Nigdy o niej nie słyszalam, swietny post :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Wspaniała Kobieta. Muszę przyznać,że nigdy nie słyszałam wcześniej o Pani Barbarze. Dziękuję Ci za przedstawienie nam Jej historii.

    OdpowiedzUsuń
  18. dowiedziałem się coś nowego dziękuję...

    OdpowiedzUsuń
  19. Niewątpliwie to była mądra, silna i dobra kobieta. Faktycznie, Toruń miastem wspaniałych ludzi! Wiele wycierpiała w życiu, czyńmy honory więc!

    OdpowiedzUsuń
  20. Ja również nie słyszałam o takiej osobie. Dziękuję za nowe wiadomości i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Jestem dumna, że mieszkam w Toruniu i zamierzam tutaj zostać :) Fajnie, że trafiłam po raz kolejny na Twój wpis i tutaj zostaję. Zaobserwuję Cie, aby być na bieżąco :)
    Zapraszam na: dzienjakcodzienblog.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło że powracasz tutaj po raz kolejny, muszę tam kiedyś pojechać. Wpadnę do ciebie z chęcią.

      Usuń
  22. W wielkich słowach ująłeś życie Wielkiego człowieka! <3
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  23. Kluczem do zrozumienia tej kobiety z pewnością jest - wielkie serce i empatia.
    Historię osób, o których piszesz są niezwykle inspirujące, muszę przyznać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hm to wyróżnienie jeśli ktoś za mną pójdzie w świat historii i zacznie pisać o niej jeszcze.

      Usuń
  24. Barbary Otwinowskie to super kobiety, ja znam lekarkę o tym imieniu i nazwisku też jej wiele zawdzięczam. Warto pisać o dobrych ludziach, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może jak imienniczka też się zasłuży do nauki w swojej dziedzinie. Zgadzam się że warto pisać o takich ludziach.

      Usuń
  25. Nie sądziłam, że ktoś może pisać na takie tematy... Ale przynajmniej odczuwam mile zaskoczenie ;) bardzo przyjemnie czyta się to co piszesz! A co do samego tematu wpisu, to jestem pełna podziwu dla osób tak walecznych i historycznych!
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się że mogłem zaskoczyć czymś jeszcze na blogosferze. Chyba każdy podziwia takie osoby za to co robiły.

      Pozdrawiam ciepło.

      Usuń
  26. Postać godna naśladowania. Szacunek się należy!

    OdpowiedzUsuń
  27. Super są te posty. można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
    Pozdrawiam Eva

    OdpowiedzUsuń
  28. Dowiaduje sie o kolejnej ciekawej postaci na Twoim blogu.
    Super napewno bede tu wpadala czesciej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło że mogę zaskoczyć jeszcze. Będą częściej takie osobistości.

      Usuń
  29. Wspaniala kobieta. Bardzo mi sie podoba Twoj blog. O tylu osobach nawet nie slyszalam, a jak widac zadluguja one na docenienie. Bede tu regularnie zagladac. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Staram się wybierać tylko te które zasługują swoimi czynami na uznanie.

      Usuń
  30. Niezwykła osoba, wielka sercem i duchem.
    Uwielbiam czytać o tak wybitnych ludziach. Wpis bardzo ciekawy i czekam na więcej takich artykułów.
    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie :)
    http://sollmagia.blogspot.com/2018/02/charlotta-meiden-informacje-ogolne.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oooo miło to słyszeć, myślę że więcej będzie takich postów.

      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  31. Ta pani ma wielkie serce, Fajnie, że odpisujesz takie osoby :)

    https://fasionsstyle.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  32. Szkoda, że z dnia na dzień coraz więcej takich osób umiera, rozmawiajmy z nimi póki czas!
    Piękny życiorys:)
    www.aleksandraczaja.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  33. Dzięki Tobie dowiaduję się, o tylu wspaniałych kobietach, i aż głupio się przyznać, do tej pory chyba o żadnej nie słyszałam. Szacunek, za to, że piszesz o nich! ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spokojnie, sam dotychczasowo nie znałem ich życiorysu, witaj w klubie.

      Usuń
  34. Dzięki Tobie,choć trochę poznałam
    losy Pani Barbary o której
    wcześniej
    NIE słyszałam. Ciekawa postać

    OdpowiedzUsuń
  35. Warto pamiętać o postaciach, które tak bardzo się zasłużyły ludzkości :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  36. Świetna postać! Cieszę się że ją przedstawiłeś :)

    OdpowiedzUsuń
  37. Takie kobiety powinny być dla nas wzorem, bo z pewnością przysłużyły się naszemu krajowi i między innymi dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce.

    OdpowiedzUsuń
  38. Bardzo ciekawy pomysł na bloga. Super, że znalazł się ktoś kto opisuje tak ważne postacie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszam częściej tu, może znajdzie się więcej takich osób.

      Usuń